پروفسور جهانگیری کار آفرین نمونه دنیا

می گویند پروفسور جهانگیری کار آفرین نمونه دنیاست

راه، پیداکردنی است

حتما روستای معروف کندلوس را می شناسید. تا حالا فکر کرده اید این روستای جذاب ما با آن طبیعت بکرش چطور توریست خورش ملس شده و هر سال کلی توریست ایرانی و خارجی به آن جا می رود؟ خب حتما اماکن رفاهی دارد که آن جا را به یکی از نقاط توریستی ایران بدل کرده است. این روستا با آن جذابیت طبیعی اش همه شهرتش را مرهون تلاش های پروفسور علی اصغر جهانگیری است.

 

کارآفرین نمونه، نه تنها ایران؛ بلکه جهان!

زادگاه استاد ۶۸ ساله؛ روستای زیبای کندلوس است. دیپلمش را در تهران گرفت؛ به تگزاس رفت و در آن جا لیسانس حفاری چاه نفت خواند.

دکتر جهانگیری زمانی که به ایران بازمی‌گردد و در کارخانجات سیمان تهران مشغول به کار می‌شود و همزمان با کار در کنکور دانشگاه پلی‌تکنیک پذیرفته می‌شود و کارشناسی ارشد مهندسی نساجی مدرک تحصیلی بعدی اوست . وی به مدت ده سال مدیریت شرکت تولیددارو را به عهده می‌گیرد و همزمان با وقوع انقلاب، کارخانه هگزان که تولیدکننده محصولات شوینده و بهداشتی بود را تاسیس می‌کند.

همزمان مجتمع کشاورزی کندلوس را هم احداث می‌ کند با این هدف که بتواند برای منطقه محروم و دورافتاده کندلوس کاری انجام دهد.

ثبت موسسه فرهنگی و خیریه نیز از پروژه‌هایی بود که همزمان با هگزان و مجتمع کشاورزی کندلوس انجام ‌داد. دکتر جهانگیری در زمان جنگ به دانشکده لندن می‌رود و موفق به اخذ مدرک PhD از دانشگاه North field در رشته جامعه‌شناسی می‌شود.

زمانی که مجتمع کشاورزی کندلوس راه‌‌اندازی شد چند پروژه دیگر راهم انجام می‌دادم. حاصل تمام آن تلاشها تربیت مدیرکل، وکیل، شاعر، موسیقی‌دان، نویسنده و… از میان ۱۸۰ کودک بود که می‌خواستند همان چوپان، کشاورز و… باقی بمانند.

به دلیل تلاش هایی که در توسعه و آبادانی کندلوس صورت گرفت این منطقه جهانی شده است و دولت آن را به عنوان یک منطقه توریستی بین‌المللی انتخاب کرده است. مانند دهکده‌هایی که در جنوب فرانسه از اقصی نقاط دنیا توریست و جهانگرد دارد.

از همان اول هم می خواسته آدم مفیدی باشد.

۲۲ جلد کتاب تالیف کرده و تنها موزه شخصی ایران هم مال اوست، موزه روستای کندلوس.

موزه ای با بیش از ۸۰۰۰ شیء تاریخی از ۱۸۰۰ سال قبل از میلاد تا دوره قاجار. برق، تلفن، جاده، موزه، رستوران، هتل، پارک، لابراتورا، کارخانه و… همه این ها چیزهایی هستند که از پروفسور به این روستا آورده. سالانه ۶۰ هزار توریست از این روستا دیدن می کنند. جهانگیری با ایجاد مجتمع کشاورزی کندلوس، موسسه فرهنگی – انتشاراتی، کارخانه مواد شوینده، کارخانه تولید محصولات آرایشی و بهداشتی از طبیعت و چند مرکز دیگر ۱۰ هزار فرصت شغلی برای روستای خودش ایجاد کرده و توصیه جالبی برای جماعت جوان دارد؛ « برای رسیدن به هدف یا راهی خواهیم ساخت، یا راهی خواهیم یافت!»

۱۴ نظر

 1. ایلیا می‌گه:

  ممنون از مطاتب جالبتون اگه ویدئو مساحبات رو هم بذارید خیلی خوبه

 2. مهدی می‌گه:

  مرسی-جالب بود

 3. محمود علی نژاد می‌گه:

  سلام آقای پروفسور جهانگیری عزیز و دوست داشتنی باعث افتخار است که بعد از مدتها دیشب تلویزیون را روشن کردم و با شما آشنا شدم چون من تلویزیون کم تماشا میکنم وخیلی خونه نیستم ولی حیف که به آخر صحبتهای شما رسیدم . لطفا اگر میشود تعدادی کار به من معرفی کنید چون دیگه از کارکردن پرعذاب وکم درامد وگاه بی درامد خسته شدم متشکرم

 4. nadia می‌گه:

  بهشت جای این آدمای بزرگه که دنیا رو واسه بقیه بهشت میکنن.پاینده باشید.

 5. حمید وکیلی می‌گه:

  با سلام و ارزوی بهترین ها برای افراد لایق کره زمین . از داشتن دکتر جهانگیری بروی کره زمین بعنوان یک زمینی خوشحالیم اشرف مخلوقات باید چنین باشد کمتر از او بطالت عمر است

 6. سعید می‌گه:

  مطالبتونیار زیبا بود.چه جوری میتوانم در مورد کار ازتون مشاوره بگیرم .ممنون

 7. سعید می‌گه:

  مطالبتون بسیار زیبا بود.چه جوری میتوانم در مورد کار ازتون مشاوره بگیرم .ممنون

 8. ali می‌گه:

  من به دکتر قبطه می خورم

 9. مهدی می‌گه:

  سلام واقا آقای جهانگیری روی من خیلی اثر داشته من یکبار سمینار ایشان در کلاسها شرکت داشتم واقعا آدم جالبین خیلی دوست داشتم یک تکه زمین داشتم میرفتم یک بزری طری میگفتن چیاده می کردم خودم پول در می آوردم افسوس ندارم

 10. مهدی می‌گه:

  سلام : آقای جهانگیری روی من خیلی اثر داشته من یکبار سمینار ایشان در کلاسها شرکت داشتم واقعا آدم جالبین خیلی دوست داشتم یک تکه زمین داشتم میرفتم یک بزری یا طرحی میگفتن پیاده می کردم خودم پول در می آوردم افسوس ندارم

 11. mehran می‌گه:

  مایه ی افثخار است

 12. parastoo می‌گه:

  با سلام خدمت شما استاد ارجمند که مایه ی افتخار ما ایرانیانید.از شما خواهشمندم مراکزی را که اموزش خوبی در زمینه کارافرینی هستند بما جوانان معرفی کنید.

 13. علیرضا (م ن) می‌گه:

  من ازآشنایی باشماخوشبختم دست بهرکاری میزنم منجربه شکسته چه کنم

نظر دهيد